Genius

OPIS PRODUKTU

Stolarka okienno – drzwiowa GENIUS to połączenie wielu nowatorskich elementów składowych okna w celu osiągnięcia unikatowego i innowacyjnego rozwiązania, które gwarantuje takie cechy okna jak:

  • energooszczędność,
  • bezpieczeństwo,
  • długowieczność,
  • nowoczesność
  • unikatowy design
  • korzystna cena

Podstawowym elementem okna GENIUS jest system bluEvolution 82, jest to najnowszy profil firmy Salamander Industrie Produkte. Bezpieczeństwo dla użytkowników stolarki zapewnia zastosowanie wewnętrznej szyby hartowanej, która cechuje się większą odpornością na uderzenia, obciążenia mechaniczne oraz pęknięcia spowodowane naprężeniami termicznymi. Dzięki zastosowaniu szkła hartowanego  mniejsze jest ryzyko zranienia czy skaleczenia

Należy również wyeksponować wysoką użyteczność społeczną proponowanego rozwiązania w stolarce GENIUS – zastosowanie ich w budynkach użyteczności publicznej może wydatnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa, również w obiektach: szkolnych, muzealnych, historycznych, gdzie walory izolacyjne i bezpieczeństwa są kluczowym kryterium wyboru dostawców.

Stolarka okienno – drzwiowa GENIUS – jako pierwszy produkt łączy w sobie wszystkie cechy okna doskonałego, o niespotykanych cechach użytkowych i estetycznych.

  • Ze względu na głęboką zabudowę profila 82 mm istnieje możliwość szklenia pakietów do 52 mm, co było niemożliwe przy standardowych węższych profilach
  • W związku ze specyficzną budową profila istnieje możliwość zastosowania w skrzydle i słupkach wzmocnień o większej wytrzymałości, co przedkłada się na statykę i żywotność okien
  • System w pełni 6-komorowy, dający dla MD Uf = 1,0 W/m2K, standardowy profil posiada Uf=1,5 czyli większe oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń zimą i izolacji latem
  • Wyjątkowe rozwiązanie uszczelki środkowej – komorowa zapewniająca szczelność połączenia przy złych warunkach pogodowych(wiatr, deszcz) co znacząco poprawia własności akustyczne i termiczne okien.
  • Przylga zewnętrzna profila pochylona pod kątem 14º przyczynia się do powstawania mniejszych sił na styku połączenia rama – słupek i skrzydło – słupek. Również nowy design zbliżony do profili ALU.
  • Głębokie osadzenie szyby w profilu zmniejszające liniowy współczynnik strat cieplnych
  • Profil posiada również koekstrudowaną uszczelkę pod szybą, która dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną
  • Pochylenie komory odwodnieniowej profila poprawiające odprowadzanie skroplin
  • Szklenie 4ESG/18/4/18/4 , Ug=0,5W/m2K
  • Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,5 W/m²K. (50 % lepiej izolująca szyba niż standardy na rynku, co przedkłada się na oszczędności energii przy ogrzewaniu i ochładzaniu pomieszczeń, oraz znajduje zastosowanie w budownictwie pasywnym (energooszczędnym).
  • Bezpieczeństwo dla użytkowników stolarki dzięki zastosowaniu szyby wewnętrznej hartowanej, w przypadku rozbicia niweluje ryzyko skaleczenia
  • Dodatkowo zastosowanie Okucia activPilot  Comfort w stolarce GENIUS w systemie okuć WK1  wpływa na dodatkowe finkcjonalności proponowanego rozwiązania. Innowacyjność aktivPilota Comfort polega na unikalnym połączeniu wszystkich standardowych funkcji okucia z dodatkową możliwością efektywnej wentylacji przy zaryglowanym skrzydle. Jest to okucie activPilot Concept (występujące dotychczas w ofercie bez dodatkowych funkcji), które  dodatkowo wzbogacone zostało o funkcję równoległego odstawienia skrzydła od ramy  i podwyższonego zabezpieczenia przed włamaniem. Okucie activPilot Comfort firmy Winkhaus umożliwia efektywne wietrzenie przez 6-milimetrową szczelinę między skrzydłem a ramą okna. Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza i zdrowy klimat w pomieszczeniach.W zimnych porach roku wietrzenie pomieszczeń powoduje znaczne straty energii. Okucie activPilot Comfort pozwala minimalizować te straty, dzięki wymianie powietrza zgodnej z prawami fizyki. Gdy skrzydło jest odsunięte od ramy o ok. 6 mm, zużyte nagrzane powietrze uchodzi górą, a zimne powietrze napływa dołem i powoli równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Podczas wietrzenia szczelinowego nie dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia i straty energii są znacznie mniejsze niż w przypadku okna uchylonego. Dzięki okuciu activPilot Comfort nawet w przypadku wietrzenia skrzydło okienne pozostaje zaryglowane w każdym narożu- mniejsze ryzyko wyważenia. Do tej pory wietrzenie pomieszczeń przy uchylonym oknie, bo tylko takie dawało możliwości zwykłe okucie narażało nas na pokusę dla włamywacza.

Okna z poszerzeniem okiennym będące autorskim rozwiązaniem PAGEN – zgłoszone przez firmę PAGEN Sp. z o.o. do ochrony wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP nr W.121259 dnia 10.08.2012r. (Sprawozdanie o stanie techniki z dnia 30.08.2012r. – kategoria dokumentu A).

Okna z poszerzeniem okiennym stosowane są zwłaszcza w przypadku nietypowych otworów okiennych, takich jak na przykład otwory okienne  w których zewnętrzny obrys otworu okiennego jest większy niż jego obrys wewnętrzny (w starszym budownictwie, często w obiektach rewitalizowanych). Take ukształtowanie otworu okiennego jest spotykane przy budowie otworu okiennego z węgarem (węgarkiem). Węgar to pionowy element przy otworze okiennym lub drzwiowym otrzymany przez wysunięcie cegieł dla ścian murowanych lub dostawienie nowych słupków dla ścian drewnianych lub kamiennych. Stanowi on oparcie dla ościeżnicy, oraz uszczelnienie jej połączenia z muremposz1 posz2

W przypadku otworów okiennych z węgarem ramę okienną wyposaża się w dodatkowe elementy zewnętrze, które powiększają wymiary zewnętrze ramy okiennej do wymaganego poziomu.

Znane jest okno z poszerzeniem okiennym, w którym okno posiada ramę oraz skrzydło wykonane z profilowego elementu konstrukcyjnego do wytwarzania okien z tworzywa sztucznego posiadającego komory. W profilu skrzydła osadzony jest pakiet szybowy, przy czym w pakiecie szybowym co najmniej jedna szyba może być wykonana ze szkła hartowanego, a rama posiada poszerzenie z profili z tworzywa sztucznego zawierające elementy pionowe i poziome łączone z zaczepami zewnętrznymi profila ramy. Zaczepy zewnętrze są typowym elementem ramy okiennej   i wykorzystywane są do osadzania ramy okna w otworze okiennym w murze, jednak ich konstrukcja umożliwia łączenie ramy z innymi profilami takimi jak na przykład w tym przypadku poszerzeniem okiennym. Takie znane poszerzenia stosowane w połączeniu z ramą do wypełnienia otworu okiennego wykonanego z węgarem tylko częściowo spełniają swoje zadanie. Po wykonaniu takiego okna, na przykład w czasie transportu albo składowania, bardzo często dochodzi do zniekształcenia poszerzenia i odstawania o ramy zwłaszcza w narożach, co wpływa na nieszczelność rozwiązania, utratę izolacyjności a cała stolarka traci parametry energetyczne. Oprócz tego, że jest to nieestetyczne to dodatkowo przyczynia się do utrat ciepła z pomieszczenia, w którym zamontowano takie okno. Pogarsza się również izolacja dźwiękowa pomieszczenia.

Celem opracowanego przez technologów i konstruktorów firmy PAGEN wzoru użytkowego jest uniknięcie znanych problemów z przyleganiem poszerzenia do ramy i zapewnienie właściwego poziomu jakości okien zwłaszcza z poszerzeniem.

Okno z poszerzeniem okiennym, według wzoru użytkowego posiada ramę oraz skrzydło wykonane z profilowego elementu konstrukcyjnego do wytwarzania okien z tworzywa sztucznego posiadającego komory. W profilu skrzydła osadzony jest pakiet szybowy, przy czym w pakiecie szybowym co najmniej jedna szyba jest wykonana ze szkła hartowanego. Rama posiada poszerzenie z profili z tworzywa sztucznego zawierające elementy pionowe i poziome łączone z zaczepami zewnętrznymi profilu ramy. Profil poszerzenia ramy okna

Okno według wzoru użytkowego może być wykonane m.in. z profilu ze sztucznego tworzywa o znacznej szerokości tak, że umożliwia on szklenie okna pakietem szybowym o szerokości od 22 do 54 mm, przy czym pakiet szybowy może być wyposażony w przynajmniej jedna szybę ze szkła hartowanego i najlepiej kiedy jest to szyba wewnętrzna. Taką szybę można wyposażyć w czujnik pojemnościowy służący do zabezpieczenia pomieszczenia, w którym zamontowanej jest okno.

Usztywnienia profilu ramy  wraz z profilem poszerzenia ułatwia zamontowanie w oknie dodatkowego osprzętu takiego jak na przykład okucia do równoległego przemieszczania skrzydła okiennego.

Opracowanie takiego rozwiązania umożliwia Spółce PAGEN wejście na nowe, nieeksplorowane dotychczas rynki związane z dostarczaniem jakościowych rozwiązań w obszarach stolarki otworowej do obiektów zabytkowych, rewitalizowanych, będących pod kuratelą konserwatorów zabytków, czy choćby obiektów użyteczności publicznej.

Taki rynek charakteryzuje się bardzo ograniczoną konkurencją, co w połączeniu z posiadaniem praktycznych, technicznych rozwiązań stanowi dużą przewagę firmy PAGEN.